Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde hemen hepimiz telefon kullanıyoruz. Genelde insanlar yüksek kapasiteli ve teknolojik açıdan yüksek telefonlar tercih ediyor. İşte birçok özelliğin olduğu, günlük yaşamımızda vazgeçemediğimiz bu akıllı telefonlar nasıl seçilmeli?

Hızlı Bir Telefon İlk Tercih

Kullanıcılar genelde hızlı işlem yapabilen, hafızası yüksek olan telefonları tercih ediyor. Bunun için öncelikle işlemci hızına bakılıyor. Akıllı telefonlarda genelde Snapdragon işlemciler tercih edilmektedir. Tabii hızlı olması yanında anlık işlem kapasitesi yüksek olması da bir diğer önemli faktördür. Bunun içinde RAM kapasitesinin yüksek olması gerekiyor ancak bu iki önemli özelliğin bir araya gelmesiyle kullanıcılar için yüksek fiyatlar ortaya çıkıyor. Genelde RAM için 4 GB ve üstü tercih ediliyor fakat fiyatlardan dolayı 2-4 GB arası da tercih edilmektedir.

Şık Bir Tasarım Mı Yoksa Kolay Kullanım Mı?

Kullanıcılar akıllı telefon satın alırken telefonun ile ekran tasarımına çok önem veriyor. Özellikle rengi, ergonomik yapısı ve ekran kalitesi ilk izlenimde önem taşıyor. Tasarıma açısından genelde 6-10 milimetre arası kalınlığa sahip metal kasa telefonlar tercih edilmektedir. Ekran konusunda ise, AmoLed ekranlar son zamanlarda en çok tercih edilenler arasında. Bunun yanında full HD olması, ekran keskinliğinin ayarlanabilir olması ve 5,5 inçten başlayan ekran boyutu tercihleri satın almada belirleyici oluyor.

Pil Durumu

Tüm saydıklarımızla birlikte hemen hepimizin sorunu olan pil ömrü esasında asıl belirleyici etken oluyor. Son zamanlarda akıllı telefon üreticileri kullanıcıların bu sorununu dikkate alarak 3500–5000 mAh arası telefonlar üretmeye başladı. Genelde gömülü batarya olarak üretimler yapılmaktadır. Örneğin 3500 mAh bataryaya sahip bir telefon ortalama 25-30 saat arası bir ömre sahip oluyor. Tabii kullanıcıların fotoğraf çekimine verdiği önem, oyunlar, sosyal medya kullanımı gibi birçok etken pil kullanımı artırmakta ve pil ömrünü düşürmektedir.

Kamera

 

Akıllı telefon üreticileri artık telefonlarını üretirken her modelde yeni bir kamera teknolojisi kullanıyor. Hemen her akıllı telefon modelinde üreticiler birbirleriyle yarışır durumda. Haliyle kullanıcılar da bu durumdan oldukça memnun çünkü akıllı telefon tercih ederken kamera kalitesi oldukça belirleyici oluyor. Özellikle son zamanlarda kullanıcıların yarı amatör fotoğraf ve video çekme heveslerinden dolayı oldukça kaliteli kameralar telefonlarda yer almaya başlamıştır.

Yazar: admin

Görüntüleme: 290 defa

Kategori: Gündem

Yayınlanma Tarihi: 09 Nisan 2022

Cevap bırakın