Kadınlar Diyet Yaparken Kullandığı Besinler

Kadınlar Diyet Yaparken Kullandığı Besinler

Kadınlar Diyet Yaparken Kullandığı Besinler

Hepimiz vücudumuzun güzel görünmesini ve sağlıklı olmasını istiyoruz.Ama gerek psikolojik nedenlerden gerekse görüntüsüne ve kokusuna dayanamayarak yediğimiz yiyecekler yüzünden, kilo alıyoruz. Üstelik spor hayatımızın bir parçası değilse ve gün içinde oturarak çalışıyorsak, kilo almak bizim için kaçınılmaz oluyor. Özellikle biz kadınlar için yaz aylarının yaklaştığı dönemler veya düğün gibi özel kutlamaların yapılacağı zamanlar, elbise seçmek tam bir eziyet haline geliyor. Artan kilolar   sağlımızı tehdit ediyor ve sonu ölüme varabilen ciddi hastalıklarla savaşmamıza neden oluyor. Bu sebeple dünyada birçok kişi önce kendi çabaları ile kilo vermeye çalışıyorlar yada bir profesyonelden yardım alıyorlar.

Dengeli Beslenerek Kilo Verebilir Miyiz?

Diyet yapmaya karar verenlerin en büyük korkularından birisi aç kalmaktır. Geçmiş yıllarda birçok diyet uzmanı, insanlara uyguladıkları diyetlerde neredeyse sağlıklı yaşamanın temel şartı sayılan birçok besin yasaklar listesine eklenmişti. Yıllar geçti ve bu besinlerin aslında ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Özellikle şeker hastalığı gibi önemli hastalıklara sahip kişilerin diyetlerinde besin seçiminin önemi çok büyük. Kilo verilirken en önemli püf noktalarından birisi dengeli beslenerek porsiyonları küçültmektir. Eğer besinlerin kalori değerleri dikkate alınırsa aç kalmadan sağlıklı bir biçimde kilo verilebilir.

Diyet Yaparken Glisemik Endeksin Önemi

Açlığımızı tetikleyen en önemli unsur tükettiğimiz besinlerin glisemik endeksine dikkat etmekten geçiyor. Tüketilen besinlerin sindirilerek bağırsaklarımız tarafından emilme süreleri farklıdır. Bazı besinler çok hızlı sürede emilip kan şekerimizi aniden yükseltirken bazı besinlerde daha yavaş ve uzun sürer. Hızlı emilen yani glisemik endeksi yüksek gıdaları tükettikten sonra kan şekeriniz hızlı yükselir ama kısa süre sonra tekrar acıkmaya başlarsınız ve tekrar yemek istersiniz. Hatta şekerli besinler yeme ihtiyacınız artar. Özellikle menstursayon dönemlerinde bir kadın için şekerden uzak durmak çok zordur. Bu süreç hızla kilo alımına sebep olur. Kısır döngüden kurtulmak için glisemik indekse dikkat etmek gereklidir.

Glisemik Endeksi Yüksek Gıdalar

Karpuz, beyaz ekmek, waffle, mısır gevreği, beyaz pirinç, patates kızartması, mısır cipsi

Glisemik Endeksi Düşük Gıdalar

Mercimek, domates, soya fasulyesi, kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya, bulgur, yulaflı bisküvi, kivi, greyfurt

Yazar: admin

Görüntüleme: 299 defa

Kategori: Haberler

Yayınlanma Tarihi: 09 Nisan 2022

Cevap bırakın