Pilateste Vücuda İyi Gelen Diyetler

Pilateste Vücuda İyi Gelen Diyetler

Pilates Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Pilates spor türü olarak kurucusunun ismini almıştır. Bu spor dalının kurucusu Josept Plates’tir. Josept kendine özgü teknikler geliştirerek, 30-40 teknik eşliğinde sağlıklı bir yaşam ve bünye oluşturmayı hedeflemiştir. Bu spor dalının altı adet temeli vardır. Konsantrasyonu kurmak, kesinliği sağlamak, nefesi kontrol etmek, akıcı şekilde hareket etmek, kontrolü ele almak ve merkezlemeyi iyi becermektir. Bu spor vücut için birçok iyi yönü vardır. Vücut duruşu, kas sistemi, dolaşım, sağlıklı bir bünye ve sakatlanma riskinin azalması gibi pilates mucizeleri vardır. Tabi ki her sporda olduğu gibi bu sporuda yaparken bir takım kural ve diyet sistemine ayak uydurmak lazım.

Pilateste Vücut İçin Gerekli Diyetler Ve Yapılacaklar

Öncelikle her zaman spor yapıldığı esnada yeteri kadar karbonhidrat ve protein ihtiyacı duyar vücudumuz. Spor yaparken ayrıca sıvı kaybı mutlaka geri kazanılmalıdır. Pilatesten en bir saat önce mutlaka yemek yemeyi kesmiş olmak lazım. Ayrıca süt ve ayran gibi ürünlerin tüketilmesi sindirim sistemini hızlandırdığında pilates esnasında bizi rahatsız edecek diğer besinlerdir. Genelde uzmanlar pilates öncesi en fazla bir saat öncesinde hafif gıdalar alınmasının daha iyi olduğunu söylemektedir. Aksi halde kramp sorunları baş gösterecektir. Ayrıca pilateste su ile yapılan diyet esnasında mutlaka suyun yudumlanarak içilmesi gerektiği ve 1 şişeden fazla su tüketilmemesi gerektiği özellikle vurgulanmıştır.

Pilates öncesi karbonhidrat ve protein değerleri yüksek besinler dengeli şekilde tüketilmelidir. Ancak karbonhidrat olarak pirinç, beyaz un, beyaz şeker gibi kan şekeri yükselten karbonhidratlar kullanılmamalıdır. Bunun yerine bulgur pilavı, buğdaylı gıdalar ve yulaflı gıdalar vücut için çok daha iyi gelmektedir. Protein zengini besinler olan et, balık ve tavuk tüketilirken mutlaka yağ oranının azaltılması gerekmektedir. Mümkünse ızgarada pişirilmiş olarak tüketilmelidir. Ayrıca bunların haricinde protein olarak peynir, haşlanmış yumurta veya tavada yağsız yumurta tercih edilebilir.

Pilates Diyeti Yapacaklar İçin Dikkat Edilecek Hususlar

Pilates sporu futbol, basketbol, tenis vs. sporlar gibi çok aşırı kalori yakan bir spor değildir. Bu sebeple pilates yapılırken uygulanacak diyet kapsamında dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Pilates vücut için kalori yakmak yerine kas ve kas sistemini güçlendiren bir spordur. Mutlaka kalori alımına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde istek dışı kilo alımları oluşabilir. Bunun aksine kilo vermek için pilates yapanlar ise 2 ana unsura dikkat etmeleri gerekmektedir. Kalsiyum ve mineral alımı zayıflamak için önemlidir. Yeterli miktarda kalsiyum ve mineral alımı pilates yaparken zayıflamak isteyenler için vücutlarına iyi gelecektir. Zihinsel ve bedensel bağı oluşturmak ve bu sporun doğasına saygılı ve uygun olarak dengeli beslenmek gerekmektedir.

Yazar: admin

Görüntüleme: 281 defa

Kategori: Haberler

Yayınlanma Tarihi: 08 Nisan 2022

Cevap bırakın