Sağlık Açısından Doğru Yiyecekler

Sağlık Açısından Doğru Yiyecekler

Sağlık Açısından Doğru Yiyecekler

Hastalıklardan korunmak ve bedeninizi sağlıklı tutmak istiyorsanız yediğiniz yiyeceklere dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı besinler sağlık açısından sizin için oldukça önemlidir. Doğru bir beslenme ile sizde sağlıklı bir vücuda kavuşup hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz. Sağlık açısından doğru yiyecekler şunlardır:
Yulaf ve arpa
Yulaf ve arpa kolesterolü düşürüp kalbinizi korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Somon
İçerisinde bulunan Omega-3 açısından zengin olan somon balığı, kalp damar sağlığı için oldukça önemli besinlerden biridir.
Ispanak
Ispanak içerisinde lutein ve zeaksantin maddelerini bulundurur. Ispanak tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve göz sağlığınıza iyi gelir. Ayrıca kanseri önlemede yardımcıdır.
Muz
Muz içerisindeki potasyum sayesinde kalbinizi korur.
Portakal
C vitamini açısından zengin olan portakalın bağışıklık sisteminizi güçlendirici özelliği vardır. Ayrıca kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürmede etkilidir.
Pazı yaprağı
A vitamini, C vitamini, K vitamini ve Folik Asit bakımından zengin olan pazı yaprağı ayrıca içerisinde E vitamini, magnezyum, demir ve kalsiyum mineralleri bulundurur.
Mantar
Mantar, kanserle mücadelede etkili olan bir antioksidandır. İçerisindeki riboflavin vitamini sayesinde vücuttaki toksinlerin doğal yollarla ayrılmasına yardımcı olur.
Lahana
Lahana göz sağlığınızı korur ve vücudunuzdaki toksinleri doğal yollarla ayırmada yardımcı olur.
Patlıcan
Patlıcan tüketmek sizi kalp hastalıklarına karşı korur. Sağlık açısından önemlidir
Brokoli
Brokoli, kansere karşı korur ve mineral vitamin bakımından oldukça zengindir. Ayrıca vücuttaki zararlı toksinleri atmakta yardımcı olur.
Tatlı patates
Bir büyük boy patates günlük A vitaminini fazlasıyla karşılar. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde yardımcı olur. Kan şekerini düzenler.
Sarımsak
Sarımsak tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve kalbinizi korur. Ayrıca bu yiyecek kansere yakalanma riskinizi azaltmada etkilidir.
Şeker pancarı
İştahsızlığın yarattığı zayıflamaları önlemede yardımcıdır. Kabızlık sorununu çözer. Sinirleri yatıştırır. Ayrıca böbreği güçlendirici özellikleri vardır.
Karnabahar
Karnabahar içerisinde C vitamini ve Folik asit bulundurur. Metabolizmayı hızlandıran bir yağ yakıcıdır. Meme, mide ve kalın bağırsak kanserine karşı koruyucudur. Kalp-damar hastalıklarına karşı korur. Tansiyonu dengeler.
Soğan
Kalp, inme ve felç hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltmada etkilidir. Kan şekerini dengeler ve yan etkilerini azaltır. Sindirim sistemine iyi gelir. Ayrıca soğan ağızda çiğnenerek yenirse ağız içerisindeki bakterileri öldürerek ağız ve diş sağlığınıza yardımcı olur.

Yazar: admin

Görüntüleme: 332 defa

Kategori: Haberler

Yayınlanma Tarihi: 08 Nisan 2022

Cevap bırakın